18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Czy gry mogą być SZTUKĄ?

Dz...........ak • 2013-04-07, 10:44
Lista gier, które wykraczają poza ramy tradycyjnie pomowanej growej rozrywki oferując nieco więcej. ;-)




Dear Esther - samotność na bezludnej wyspie.


The Path - Czerwony Kapturek w mroczniejszym ujęciu


Tension - grafika nawiązująca do twórczości Beksińskiego, poezja Wiliama Blake'a, dark ambient i sporo nagich kobiecych ciał ;)


Planescape: Torment - fabularny majstersztyk. Do dziś nie doczekaliśmy się godnego następcy.


Braid - Mario dla intelektualistów


Journey - podróż przez życie


The Cat Lady - growy horror psychologiczny autorstwa naszych rodaków.


Syberia - siła nostalgii


Machinarium - steampunkowy WALL-E od twórców Samorostów


The Plan, czyli historia pewnej muchy.


Grę można pobrać pod tym linkiem.
http://www.krillbite.com/theplan


Zeno Clash - wysmakowane estetycznie mordobicie z odjechanym desingiem przeciwników.


Sanitarium - Edgar Allan Poe byłby dumny


Fatale - egranizacja sztuki Oscara Wilde'a.


Omikron: The Nomad Soul - gra twórców "Fahrenheit" i "Heavy Rain". Warto zajrzeć na GOG-a.


Rock of Ages - gra twórców "Zeno Clash". Oprawa wizualna isnpirowana sztuką różnych okresów w dziejach i scenki przerywnikowe przypominające te od Monty Pythona.


Limbo - mały chłopiec w lesie. Świetny klimat.




Podobne gry mające wyjść w przyszłości:
Torment: Tides of Numenera
Everybody's Gone to the Rapture
Samorost 3
Project 2

~zsakuł

2013-04-07, 11:31
Machinarium zajebista gra. Polecam wszystkim. Botanicula od Amanita designe też zacna, ale Machinarium miażdzy.

lazarus99

2013-04-07, 11:33
A gdzie SAGA Silent Hill???????????

hallux

2013-04-07, 11:42
nigdy nie mogłam ogarnąć tension -.-

Mathiuser

2013-04-07, 11:43
"Video games can never be art" - Roger Ebert

Ale gość zmarł 4 kwietnia, czyli: gry wideo 1:0 Roger Ebert

No...........ay

2013-04-07, 12:07
Fajne zestawienie. Na pewno zagram w Dear Esther :-)

sierra

2013-04-07, 12:16
To jest fajne na silniku HALF-LIFE²

łysa_pała

2013-04-07, 12:23
Kiedyś kupię sobie takiego kompa, który pozwoli mi pogadać...

Gellu

2013-04-07, 13:22
Bitch please, a gdzie Heroes of Might and Magic 3? Ta gra miałą klimat dopiero, a w dodatku przy każdym jednym ruchu musiałeś pomyśleć co i jak robisz bo wszystko mogło mieć wpływ na dalszy rozwój gry ;) Grafika nie powala, fakt, że to gra turowa tylko dodaje tej grze. To jest gra do której się wraca. Ma ona 14lat, a nie wyobrażacie sobie ile osób nadal w nią gra - i w multi i normalnie, solo.

sashi_82

2013-04-07, 13:24
Do tego zestawu brakuje "ICO"

Światłocień

2013-04-07, 13:40
Gellu napisał/a:

Bitch please, a gdzie Heroes of Might and Magic 3? Ta gra miałą klimat dopiero, a w dodatku przy każdym jednym ruchu musiałeś pomyśleć co i jak robisz bo wszystko mogło mieć wpływ na dalszy rozwój gry ;) Grafika nie powala, fakt, że to gra turowa tylko dodaje tej grze. To jest gra do której się wraca. Ma ona 14lat, a nie wyobrażacie sobie ile osób nadal w nią gra - i w multi i normalnie, solo.


Ale żeby gra mogła się ubiegać o tytuł dzieła sztuki, musi być liniowa - jak każda sztuka musi przekazywać odbiorcy zamysły autora. W strategiach ma się zbyt duży udział w tworzenie tego, co się dzieje na ekranie.

Z podanych, w które jeszcze nie grałem, skusiło mnie Tension i Sanitarium. Trza obaczyć. ;)

Ale o to, że nie ma żadnego Silent Hilla to foch okrutny. Druga część to dla mnie gra wszech czasów, arcydzieło sztuki i ch*j.

koło_zamachowe

2013-04-07, 14:00
Suty_dziobaka napisał/a:

dark ambient i sporo nagich kobiecych ciał ;)




w tym trajlerze czekalem na te nagie kobiety... :oops:

demz

2013-04-07, 14:17
Cytat:

Limbo - mały chłopiec w lesie.

Trochę płytko ujęte, bo ten las to jest... limbo, czyli "krawędź piekła". Można to nazwać czyśćcem, choć słowniki twierdzą inaczej. Chłopiec szuka swojej zmarłej siostry, pragnąc ją uwolnić, ale napotyka tylko kilku wrogo nastawionych ludzi i mnóstwo pułapek. Gra ma niesamowity klimat, momentami bałem się bardziej niż grając w Resident Evil. Na PS3 jest trofeum polegające na przejściu gry z pięcioma lub mniej zgonami - jeszcze mi się to nie udało. :P

Dobrutro

2013-04-07, 14:20
Planescape: Torment? HEREZJA! Bo najlepszym cRPG jest Fallout 2!