18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Historia Roja - film, który utknął w limbo

oblakany • 2012-09-06, 22:41
Niedawno ktoś narzekał, że w Polsce nie robią dobrych filmów...
Znalazłem to już jakiś czas temu, ale dopiero teraz wpadłem na pomysł żeby tutaj wrzucić. Tekst poniżej nie jest mój (źródło na dole). Może niezbyt to śmieszne, ale wiem, że jest tu pewna grupa osób, które (jeśli jeszcze o tym nie wiedzą) pewnie się tym zainteresują.

Na początek trailer:


Cytat:

„Historia Roja” jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Z racji ogromnych wysiłków, jakie system komunistyczny włożył w walkę z czcią i pamięcią o żołnierzach NSZ – grupę tę przyjęło się określać jako „Żołnierzy Wyklętych„.

Film opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Jerzy Zalewski – autor filmu wpadł na pomysł nakręcenia filmu w 2004 roku po spotkaniu z Janem Białostockim, wnukiem Ignacego Oziewicza, pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych. Białostocki w hołdzie dziadkowi, w latach 1998-2003 zebrał zrealizowane amatorsko świadectwa żołnierzy NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Powstał z tego niezwykły, około stu- godzinny materiał, frapujący i bezcenny.

Kilkuletnie obcowanie z zarejestrowanymi przez Białostockiego postaciami, archiwami i dokumentami dotyczącymi NSZ i NZW zaowocowało powstaniem projektu serialu pt. Żołnierze wyklęci oraz scenariuszem filmu fabularnego pt. Historia Roja.

Film stanowi nie tylko hołd dla zapomnianych żołnierzy – pełni także rolę uzupełnienia luki w świadomości współczesnego Polaka o wiedzę o nieznanych do dzisiaj zbrodniach dokonanych w początkowym okresie istnienia PRL oraz o postawie ludzi nie pogodzonych z faktem przejęcia władzy w Polsce przez zbrodnicze, narzucone z góry rządy. Dotychczas w zastępstwie tej wiedzy karmieni naszą masową wyobraźnię produkcjami w rodzaju Czterech Pancernych i Klossa, nie dając możliwości ukazania postaw i wartości przeważającej części społeczeństwa w 1945 roku.

Postawa Roja wydaje się dzisiaj skrajna i nieprzystawalna do rzeczywistości – w której na co dzień żyjemy, ale im dłużej będziemy o niej milczeli – tym bardziej będzie niezrozumiała. Z drugiej strony postawa ta wydaje się symboliczna w dzisiejszym świecie – kiedy odbywa frontalna wojna o naszą przyszłość oraz o naszą tożsamość.

Pragniemy oddać sprawiedliwość zapomnianym obrońcom Boga, Honoru i Ojczyzny, ale także zrozumiałym, współczesnym językiem rozmawiać z młodym widzem. Stąd uwspółcześniony język bohaterów filmu, użycie dzisiejszych, dobrze znanych formuł (np. „Tu jest Polska”), czy msza po polsku w przedsoborowym kościele.

Zasadniczym pytaniem, na które będą sobie odpowiadać widzowie to pytanie „czy warto bronić przegranych spraw” – zważywszy, że skoro się ich broni, może nie są one do końca przegrane…

Dotychczasowi sponsorzy z Telewizją Polską na czele wycofali się z części swoich własnych decyzji o udzieleniu finansowania dla „Historii Roja”– w ten sposób załamał się ustanowiony jesienią 2009 roku – wynoszący 10 milionów złotych budżet filmu. Dotychczasowi sponsorzy postanowili nie tylko zawiesić należne na rzecz filmu wpłaty – ale także zażądali zwrotu części pieniędzy włożonych już w realizację „Historii Roja”.

Autorzy filmu spotykają się z ogromnymi trudnościami i robią, co mogą, ale bez pieniędzy wycofanych z budżetu filmu nie będą mogli dokończyć ostatecznego montażu, ani kosztownego procesu „postprodukcji”. Bez tych ostatnich faz produkcji film nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do przedstawienia go szerszej widowni.

Ponieważ nie możemy liczyć – ani na polityków, ani na przywiązanie TVP do promowania produkcji zgodnych z jego misją programową – jeśli chcemy, aby ten wspaniały film został ukończony i stał się szeroko dostępny – musimy wziąć sprawy we własne ręce i… wesprzeć go sami…

źródło:ratujmyroja.pl

A na dokładkę wywiad z reżyserem (wiem, że długi jak na tutejsze standardy, ale warto zobaczyć):


W sumie przykra sprawa...

xts

2012-09-06, 22:59
dla kraju lepiej jak żołnierz umrze na polu walki niż wróci jako zj***ny psychicznie czy inwalida.

wujo z kanandy z woja mówił, że więcej u nich samobójstw wśród żołnierzy niż śmierci na polu walki (irak).

skandal89

2012-09-07, 00:22
Polacy umieją robić dobre filmy, szczególnie historyczne co poakazał "pianista", "czarny czwartek" czy "katyń" jedynym wyjątkiem puki co jest bitwa warszawska 1920, ale to przez dobór aktorów.

mozz87

2012-09-07, 00:27
czy każdy polski film musi być o wojnie i z grubym patriotycznym patosem?

xts

2012-09-07, 00:53
skandal89 napisał/a:

Polacy umieją robić dobre filmy, szczególnie historyczne co poakazał "pianista", "czarny czwartek" czy "katyń" jedynym wyjątkiem puki co jest bitwa warszawska 1920, ale to przez dobór aktorów.



Polański rozj***ł Pianistą, ale wajda robi na siłę, katyń nie powinien nawet nominacji dostać ale dostał "bo tak wypada"

Kawagawa

2012-09-07, 10:20
Film oczywiście ok. Czekam na filmy o tym jak walczyć z szalejącymi obecnie na terenie Polski służbami wszelkiej maści i zabijającymi każdego kto śmie reprezentować nasze interesy.

Zróbmy film o tym jak Amerykańskie korporacje rozkradają razem z Rosjanami nasz kraj i jak rąbie się Polaków nie tylko w parabankach ale również w zwykłych bankach( kredyt z "programem inwestycyjnym" itp).

pakicito

2012-09-07, 12:11
Cytat:

Polacy umieją robić dobre filmy, szczególnie historyczne co poakazał "pianista", "czarny czwartek" czy "katyń" jedynym wyjątkiem puki co jest bitwa warszawska 1920, ale to przez dobór aktorów.


co wy pie**olicie;
Chłopaki nie płaczą, Poranek kojota, Kiler, Psy - to są dobre filmy

ojojoj

2012-09-07, 13:01
ale nie porownuj tego filmu z katyniem czy pianistą.

dyhayne

2012-09-07, 15:04
pakicito napisał/a:


co wy pie**olicie;
Chłopaki nie płaczą, Poranek kojota, Kiler, Psy - to są dobre filmy


Z czym Ty do ludzi, czlowieku tu mowa o zupelnie innym gatunku, jaki i poziomie kinematografii. NIEKTORE z filmow wymienionych przez Ciebie sa cos tam warte, ale na litosc nie porownuj mi tego z Pianista chociazby. Ktos wyzej napisal ze Polanski zj***l Pianiste, zgodze sie. Ale i tak bluznierstwem by bylo porownywanie tych filmow do siebie..

Mathiuser

2012-09-07, 15:06
pakicito,
On wymienił wojenne polskie dobre filmy, ale z 'Katyniem' sie nie zgadzam, bo prawie wszystko w nim było ch*jowe. Niepojęte jest też jak 'Bitwa warszawska' mogła upaść jeszcze niżej.

Anders Breivik

2012-09-07, 15:08
Myślałem że to o tym pojebie udającego PewDiePie z youtube.

darthbercik

2012-09-07, 17:13
Zmien jakoś tytuł, zaraz gimba wpadnie i pomyśli że to ich zbawiciel wielki "ROJO" w filmie występował ...


push3k

2012-09-07, 17:40
xts napisał/a:



Polański rozj***ł Pianistą, ale wajda robi na siłę, katyń nie powinien nawet nominacji dostać ale dostał "bo tak wypada"

Jak oceniasz Wajdę przez pryzmat tylko tego filmu to gratulacje.

arturchlewicki

2012-09-07, 19:18
ile i na jakie konto.czesc i chwala bohaterom

Shatter

2012-09-07, 19:28
Tarcza Szmato!!!