18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Kościół Katolicki a wierzenia pogańskie

lemo1029 • 2014-01-14, 16:13
Rzecz o tym jak religia chrześcijańśka czerpie inspiracje z pogaństwa, o tym jak celowo przez kościół katolicki zostały zniszczone i przeistoczone obyczaje i świętą pogańskie dla potrzeby podporządkowania sobie ludzi.


K+M+B
Dlaczego właściwie piszemy inicjały trzech króli?
Zwyczaj pisania na drzwiach K M B, czyli imion trzech króli: Kacper, Melchior i Baltazar. Tradycja ta wywodzi się wprost z czasów pogańskich, gdy nad drzwiami umieszczano symbole ochronne. Sam dobór liter też nie jest przypadkowy, gdyż litery KMB odpowiadają runom gebo, ehwaz i berkanan, symbolom właśnie ochronnym, które już wcześniej były umieszczane nad wejściem. Księża po prostu zmienili znaczenie.

Krzyż
Czy na pewno chrześcijański? od czasów pogańskich, był pierwotnie świętym znakiem solarnym, boskim symbolem słońca i ognia, często także symbolem płodności. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa próbowano skierować rzymski kult solarny na osobę Chrystusa, określając go jako sol verus, sol salutis, sol iustitiae i lux mundi, czyli "Słońce prawdziwe". Solarną symbolikę wykorzystywano w ikonografii, liturgii, a pierwsze promienie Słońca i ich źródło - światłość wiekuistą chwalono w pieśniach. Współcześnie najwyraźniej ślady solaryzacji odnajdujemy choćby w ikonograficznym zapisie symbolu IHS lub dość często w kształcie monstrancji.

Święto Bożego Narodzenia
25 grudnia to nie narodziny Jezusa. Sol Invictus czyli z łacińskiego Słońce Niezwyciężone to bóstwo rzymskie, łączące cechy greckiego Apollona i indoirańskiego Mitry. Był to potężny kult, łączący w sobie elementy mitraizmu, kultu El Gabala i bóstwa solarnego Sol. Kult Sol Invictus sprawowany był u schyłku cesarstwa, wprowadzony w 254 przez cesarza Aureliana. Dekretem z 7 marca 321 Konstantyn Wielki wprowadził niedzielę jako oficjalnie święto Sol Invictus - dies Solis. Obchodzenie święta Sol Invictus, przypadającego 25 grudnia, pierwszy raz jest źródłowo poświadczone w 354 za panowania cesarza Juliana Apostaty. Kościół wykożystał ogromną popularność tego święta pogańskiego i pod koniec IV wieku przepisał obchodzenie w tym dniu świąt Bożego Narodzenia.

Zamiast Trygława postawmy trzy krzyże.
Kazimierz Dolny na Wisłą leży u stóp tzw. Góry Trzech Krzyży. Krzyże postawiono w 1708 roku. A dlaczego akurat trzy? W czasach pogańskich na górze był posąg Trygława inaczej Trzygłowa, któremu cześć oddawała miejscowa ludność. Posąg został zniszczony ale w tradycji funkcjonowała nazwa Góra Trygława. Aby to zmienić, postawiono trzy krzyże i nazwano miejsce Górą Trzech Krzyży

Świątynia na Górze Łysiec.
Góra Łysiec (woj.świętokrzyskie) obecnie Święty Krzyż - wał kamienny usypany prawdopodobnie w IX wieku oddzielający szczyt góry , niegdyś znajdowała się tam świątynia, miejsce kultu dla tutejszej ludności. Dziś stoi tam kościół.

Pogańskie Zielone Świątki.
Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego, pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny, z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności. Obecnie potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. W zależności od regionu nazywane są też sobótkami (południowa Polska) lub palinockami (Podlasie). Jest to konsekwencja tego, gdy w okresie chrystianizacji próbowano przenieść obchody Nocy Kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek, a dopiero później na termin pierwotnie bliższy temu pogańskiemu świętu, na specjalnie w tym celu ustanowioną wigilię św. Jana. Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji. Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami. W ludowej tradycji ziemi dobrzyńskiej - choć już w sposób cząstkowy - zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi.

Noc Świętojańska.
Wigilia św. Jana to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca, będące próbą zasymilowania przez katolicyzm pogańskich obchodów Nocy Kupalnej. Kościół, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Nadano Kupalnocce patrona Jana Chrzciciela, i zaczęto nawet zwać go Kupałą, z racji tego, że stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli.

Święto Gromnicznej
Znane w Polsce od X wieku. Przekręcone słowa z Pisma Świętego które odnosiły się do Jezusa a nie do Marii „światło na oświecenie pogan” dało początek świętu Oczyszczenie Maryi Panny, które w Polsce zwane jest Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Przyniesiona z kościoła zapalona gromnica ,wielka świeca, miała wróżyć szczęście, jeśli jednak po drodze zgasła wróżyło to rychłą śmierć tego, kto ją niósł. Zapaloną gromnicę stawiano oknie podczas burzy chronić miało to przed uderzeniem pioruna, a stawiana przy umierającym łagodzić miała jego cierpienia. Zapalona gromnica miała również odpędzać wilki i przede wszystkim wilkołaki, w które mocno wierzono.

Święto Zwiastowania NMP
Szybko złączono z pogańskimi wierzeniami i czczono Maryję jako zwiastunkę i patronkę budzącej się do życia przyrody. Ze świętem tym łączy się pogański kult bociana. W tym dniu wypatrywano go i zapraszano okrzykami, by założył gniazdo w ich domostwie, co przynosić miało szczęście.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Zupełnie nie ma biblijnego uzasadnienia. W całym Piśmie Świętym nie ma wzmianki o tym, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem. Ale Święto to było potrzebne, by ludzie wierzyli, że ich matka i królowa niczym sam Pan Bóg patrzy na nich prosto z nieba.

Zaduszki
To współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów i tradycyjna nazwa katolickiego 2 listopada, w dzień po dniu Wszystkich Świętych. Tego dnia katolicy modlą się za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu; Rodzimowiercy słowiańscy (odprawiając Dziady) zaś za Wele, które z różnych przyczyn nie mogą odnaleźć drogi do Nawii. Składane niegdyś zmarłym w ofierze pokarmy zastąpiono kwiatami i zniczami.

Modlitwa
Modlitwa to nic innego jak pozostałość po inwokacjach magicznych mających na celu udobr*chanie bóstw lub bóstwa.

Topienie Marzanny
Popularnym i praktykowanym do dziś zwyczajem, mającym swe korzenie w religii słowiańskiej jest topienie Marzanny. Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Chrześcijaństwo próbowało zakazać tego starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 roku Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: "Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią". Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. W konsekwencji na przełomie XVII i XVIII wieku próbowano tradycję topienia marzanny zastąpić (w środę przed Wielkanocą) zrzucaniem z wieży kościelnej kukły symbolizującej Judasza, co również zakończyło się niepowodzeniem. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca lub z przypadającym na ten właśnie okres Jarym Świetem.


Bóstwa i stworzenia mitologiczne zostały również zdegradowane do roli demonów i przejawów szatana, czyli starożytnego zła czczonego przez ciemnych i nieokrzesanych przodków. Najstaranniej wyklęte były bóstwa związane ze swobodną seksualnością - uznawaną przez Kościół za jedną z głównych przyczyn grzechu.



źródła:
Kod:
www.kns.us.edu.pl
www.swastika.cba.pl
Mitologia Słowian - Aleksander Gieysztor
Polska Demonologia Ludowa - Leonard J.Pełka

Ork.Fajny

2014-01-14, 16:32
"o tym jak celowo przez kościół katolicki zostały zniszczone i przeistoczone obyczaje i świętą pogańskie dla potrzeby podporządkowania sobie ludzi."
Miałeś kiedykolwiek historię w szkole...? To zdanie tyczy się głównie zarzutów ws. kultury Rzymskiej, którą zniszczyli pogańscy barbarzyńscy a nie chrześcijanie.

Co do Zaduszek to jakbyś nie wiedział w Kościele ta data obowiązuje na długo zanim Chrześcijanie w ogóle rozpoczęli jakikolwiek kontakt z kulturami Słowiańskimi które obchodziły Dziady. Więc jakim cudem mogli to ustawić pod nich nie wiedząc za wiele o nich? Jakbym był wierzącym to bym zażartował że tylko Bóg sam mógłby im to powiedzieć...

Święto Zwiastowania NMP & Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tak jakby w ogóle nie ma sensownego połączenia z jakimkolwiek słowiańskim zwyczajem.

Modlitwa? Równie dobrze możesz zarzuć Słowianom że kiedy byli jeszcze na terenach Azji zapożyczyli sobie to np. od Sumerów albo innych ludów które przed nimi miały czary.

Topienie Marzanny nie jest elementem kultury chrześcijańskiej. O ile wiem to była szkoła zabawa i wymówka aby zrobić wolne od lekcji a nie temat religijny.

pi...........ja

2014-01-14, 17:22
Są bzdury o modlitwie, która jest wszędzie od początku cywilizacji ludzkich a brak prawie całej Wielkanocy. Dzielenie się jajkami, symbolem życia, zamiast obdarowywania się nimi i śmigus-gyngus od lania się oczyszczającą wodą. Szczęście że pogaństwo było implementowane, bo takiej Wielkanocy inaczej w ogóle by nie było.

RockyWood

2014-01-14, 17:47
a ch*j z tym wszystkim. wsio precz z zabobouchami

I2ufu5

2014-01-14, 18:20
ork.fajny
Czytałem artykuł od ruskich archeologów i kultura grecka, potem rzymska i chrześcijańska pochodzi właśnie od słowian którzy podczas migracji się tam osiedlali

PogromcaDziewic

2014-01-14, 18:21
Istnieje coś takiego jak synkretyzm. Po prostu "przechrzczenie" świąt "pogańskich" na chrześcijańskie, żeby bardziej przekonać lud do religi, albo żeby nie odzwyczajać się od dat.

Cytat:

Święto Zwiastowania NMP & Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tak jakby w ogóle nie ma sensownego połączenia z jakimkolwiek słowiańskim zwyczajem.



Zdziwie Cię, bo akurat ma dużo. Tak zwane święto Peruna, szczególnie bardziej na wschodzie, czyli koniec zbiorów i poświęcenie darów dla Jaryły. W ten dzień ludzie odprawiali tzw "dożynki".

Ork.Fajny

2014-01-14, 18:36
RufuZ napisał/a:

ork.fajny
Czytałem artykuł od ruskich archeologów i kultura grecka, potem rzymska i chrześcijańska pochodzi właśnie od słowian którzy podczas migracji się tam osiedlali


A ja czytałem artykuł o tym że Królowa Brytyjska to jaszczurka... To nie znaczy że to ma sens albo jest prawdziwy. Sensowne ślady Słowian na ziemiach m.in. Polskich pochodzą z czasów długo po tym jak Gracy "pojawili" się u siebie. A jeśli masz na myśli to że byli częścią ludu który odłączył się i poszedł w kierunku Bałkanów a nie Bałtyku, to poćwicz pisanie poprawne, bo to zdanie tego nie mówi.

PogromcaDziewic napisał/a:

Zdziwie Cię, bo akurat ma dużo. Tak zwane święto Peruna, szczególnie bardziej na wschodzie, czyli koniec zbiorów i poświęcenie darów dla Jaryły. W ten dzień ludzie odprawiali tzw "dożynki".


O ile wiem dwa wyżej wymienione przeze mnie święta nie mają nic do plonów, zbiorów, ofiarowania etc.
Z resztą "zwiastowanie" znane jest od ponoć od IV wieku, czyli na długo przed tym zanim ktokolwiek na zachodzie znam kulturę Słowian. Tak samo z "wniebowzięciem" które datowane jest jakieś 200/300 lat później. Znowu powstaje pytanie. Dlaczego zachodni kościół miałby dopasowywać swoje święta pod kulturę regionów które nie są jeszcze nawet poznane? A nawet pójdę dalej w tych rozważaniach... Dość niedawno Ces. Rzymskie i wiara Katolicka otrzymała ogromy cios od Germańskich ludów które zniszczyły kulturę tego kraju i jej dorobki. Po co kościół miałby ryzykować kontakty z poganami w czasach kiedy jego siła była nikła bo zaangażowani byli w cywilizowanie Germanów, odbudowę kultury, nauki etc...?

PogromcaDziewic

2014-01-14, 19:10
Ork.Fajny napisał/a:


A ja czytałem artykuł o tym że Królowa Brytyjska to jaszczurka... To nie znaczy że to ma sens albo jest prawdziwy. Sensowne ślady Słowian na ziemiach m.in. Polskich pochodzą z czasów długo po tym jak Gracy "pojawili" się u siebie. A jeśli masz na myśli to że byli częścią ludu który odłączył się i poszedł w kierunku Bałkanów a nie Bałtyku, to poćwicz pisanie poprawne, bo to zdanie tego nie mówi.


O ile wiem dwa wyżej wymienione przeze mnie święta nie mają nic do plonów, zbiorów, ofiarowania etc.
Z resztą "zwiastowanie" znane jest od ponoć od IV wieku, czyli na długo przed tym zanim ktokolwiek na zachodzie znam kulturę Słowian. Tak samo z "wniebowzięciem" które datowane jest jakieś 200/300 lat później. Znowu powstaje pytanie. Dlaczego zachodni kościół miałby dopasowywać swoje święta pod kulturę regionów które nie są jeszcze nawet poznane? A nawet pójdę dalej w tych rozważaniach... Dość niedawno Ces. Rzymskie i wiara Katolicka otrzymała ogromy cios od Germańskich ludów które zniszczyły kulturę tego kraju i jej dorobki. Po co kościół miałby ryzykować kontakty z poganami w czasach kiedy jego siła była nikła bo zaangażowani byli w cywilizowanie Germanów, odbudowę kultury, nauki etc...?



Akurat w dzień "wniebowzięcia NMP" datowane w kościele katolickim na 15 sierpnia święci się plony, i jest zakończenie zbiorów. Ja nie mówie, że to jest pogańskie święto, które powstało wcześniej niż kościół. Ja mówię o synkretyzmie, tzn łączenie obrzędów pogańskich z kościelnymi. Słowiańskie państwa chrzty przyjmowały jakoś IX-X w, a więc znacznie później o wydarzenaich które mówisz. Jeżeli mówimy o Słowianach, którzy mieli własne obrządki a nagle przyjęli nową wiarę i mają nagle przystosować się do nowych obrzędów(rzecz jasna nie odbyło się bez reakcji) to kościół, by ułatwić przyjęcie chrześcijaństwa na ziemiach zamienił nazwę i daty starych pogańskich obrządków na nowe. Tak jak "Noc Kupały", święto płodności, przesilenie, noc w którym duchy, wodniki, utopce miały największą moc, (podobno nie mozna się było przed tym dniem kąpać w wodzie, bo wodniki i utopce wciągały pod wodę) prostemu ludowi tłumaczono jako "święto Jana Chrzciciela", gdzie na wsiach dalej są takie obyczaje. Oczywiście to kwestia kilkunastu jak nie kilkuset lat. To również było narzędziem walki z pogaństwem.Tak mi się przynajmniej wydaje. I tak mi w szkole tłumaczyli.

I2ufu5

2014-01-14, 19:50
Ork.Fajny napisał/a:

A ja czytałem artykuł o tym że Królowa Brytyjska to jaszczurka... To nie znaczy że to ma sens albo jest prawdziwy.


na podstawie wcześniejszych badań zjebusie :D

Ork.Fajny napisał/a:

to poćwicz pisanie poprawne, bo to zdanie tego nie mówi.


to już twój problem jeśli tego nie potrafisz wywnioskować :D

Ork.Fajny

2014-01-14, 20:15
RufuZ napisał/a:

na podstawie wcześniejszych badań zjebusie :D


W takim razie przedstaw link do artykułu w języku zdatnym do zrozumienia czyli POL/ENG oraz samą pracę naukową na ten temat.

PogromcaDziewic napisał/a:

Akurat w dzień "wniebowzięcia NMP" datowane w kościele katolickim na 15 sierpnia święci się plony, i jest zakończenie zbiorów. Ja nie mówie, że to jest pogańskie święto, które powstało wcześniej niż kościół.


Ale up
PogromcaDziewic napisał/a:

achód) zmienili swoje chrześcijańskie obyczaje żeby tylko łatwiej było Słowian ugłaskać. To brzmi dość śmiesznie.

[quote="PogromcaDziewic"][...]by ułatwić przyjęcie chrześcijaństwa na ziemiach zamienił nazwę i daty starych pogańskich obrządków na nowe.


Ale na razie podałeś przykłady świąt które nie były regionalnym wydarzeniem nowych chrześcijan np. z nad Wisły a dotyczyły wszystkich wszędzie.

PogromcaDziewic napisał/a:

Tak jak "Noc Kupały", święto płodności, przesilenie, noc w którym duchy, wodniki, utopce miały największą moc, (podobno nie mozna się było przed tym dniem kąpać w wodzie, bo wodniki i utopce wciągały pod wodę) prostemu ludowi tłumaczono jako "święto Jana Chrzciciela", gdzie na wsiach dalej są takie obyczaje. Oczywiście to kwestia kilkunastu jak nie kilkuset lat. To również było narzędziem walki z pogaństwem.Tak mi się przynajmniej wydaje. I tak mi w szkole tłumaczyli.


Jak na razie to jest jedyny przykład który ma tylko po części sens. I na podstawie tego jednego przykładu i reszty kłamstw mamy uznać to za fakt...?

Izura

2014-01-14, 20:38
Dawno temu święta pogańskie były zamieniane na chrześcijańskie a że wszystko opiera się na datach solarnych(Noc Kupaly to najkrotsza noc roku, Trzej Krolowie- 3 gwiazdy, Wielkanoc i poganski symbol jajka itd) to pasuje.
Można na to patrzeć z innej strony(unikając bólu rzyci u części społeczeństwa)- wyższy byt(Bóg, Jahwe, Potwór Spaghetti czy kto tam co woli) tak sprytnie to ukartowal że i tak wychodzi na jego;)

Ork.Fajny

2014-01-14, 20:42
Izura, kobitko... Podaj z 10 przykładów takich świąt. Wraz z datami kiedy chrześcijaństwo rozpoczęło poważne kontakty z daną kulturą oraz z datami kiedy takowe "zamienniki" świąt się pojawiły u poddanych Papieżowi. Oraz oczywiście jakieś źródła do każdej danej. I to samo tyczy się każdego innego który chce tutaj dyskutować. Nie ma sensu z wami dyskutować kiedy większość waszych danych nie pokrywa się czasowo...

manieKSG

2014-01-14, 21:24
Do tego nie K M B tylko C+M+B różnica? Te drugie oznacza Chryste Blogoslaw temu Domowi a znaki to nie plusy tylko małe krzyże.

raza

2014-01-14, 22:00
A tak w ogóle, to Słowianie też od Chrześcijan przejmowali zwyczaje. Na przykład dopiero od czasów kontaktów z chrześcijańskim rzymem zauważamy u naszych przodków początki zorganizowanego kultu, świąt, kasty kapłańskiej oraz świątyń. Wcześniej wierzenia słowiańskie były raczej wierzeniami domowymi i nikt do wyżej wymienionych wagi nie przykładał.

Machol

2014-01-15, 13:21
Prawie Ci się autorze udało, ale poczytaj sobie te wszystkie komentarze i odejdź na drugi krąg, przemyśl sobie i uporządkuj wszystko. Może następnym razem się uda.

Ja od siebie dodam, że kościół katolicki w swoim katechizmie nie zaleca nigdzie wpisywania K+M+B, tylko C+M+B (Christos Mansionem Benedicat) Plusy to krzyże. Tępy lud sobie sam poprzekrzywiał, KK nawet nie musiał działać. Aczkolwiek że tego nie odkręca to już jego wina.

Co do krzyża też nie jest to takie jednoznaczne jak piszesz. Dwóch skrzyżowanych desek używało zbyt wielu ludzi w zbyt wielu sytuacjach. Prawdy nie dojdziesz, a już na pewno nie jest z jednej przyczyny tak jak to przedstawiasz.