18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Opuszczone miasto Pstrąże (Strachów)

stef12 • 2012-11-05, 21:02
Wzmianki o mieście pochodzą z 1305 roku. Do końca XIX wieku mieszkańcy wypasali bydło, owce oraz wytapiali żelazo. W 1901 roku rozpoczęto przebudowę miasta dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary dla wojska, stajnie, doprowadzono połączenie kolejowe z Leszna Górnego, wybudowano potężny betonowy most na Bobrze. W 1945 został zajęty przez wojska radzieckie. Od tego czasu zniknął z map. Miejscowość była niedostępna dla Polaków, część drogowa mostu została zniszczona, aby uniemożliwić przedostawanie się Polaków na teren obiektu. Od 1948 do 1951 stacjonowała tam 14 Brygada Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego. Przed rokiem 1992 miasto tętniło życiem. Były budowane tu m.in.: szkoły, bloki mieszkalne i sklepy. Kiedy po rozpadzie ZSRR tamtejsze tereny zostały włączone do Polski wszyscy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania. Dziś Pstrąże leży na poligonie wojskowym, który jest miejscem ćwiczeń dla wojsk i innych służb popadając w coraz większą ruinę.









Cytat z jednego forum tematycznego:
Cytat:

-Więc zaczęło się to w nocy w jednym z budynków, którego wybraliśmy, żeby przespać się tam do rana, budynek wyglądał jak hala, z płaskim dachem, w dzień nawet czuć po wejściu do niego że jest coś w nim nie tak, ale dopiero zabawa zaczyna się w nocy! jak słychać chód z 20 osób po betonie, i zaczęło wywalać róże przedmioty które tam były, czułem obecność czyjąś za plecami, leżałem tam, zdrętwiałem ze strachu, było tak całą noc, aż do świtu, gdy próbowałem usnąć czułem jak by coś we mnie właziło, i paraliżowało mi całe ciało:/ więc postanowiłem nie spać do rana, nie którzy budzili się z krzykiem, na drugi dzień już zrezygnowaliśmy ze spania w budynkach i poszliśmy pod namiot, do tej pory, mnie dreszcz oblatuje jak sobie o tym pomyśle, zastanawiam się dlaczego takie rzeczy się dzieją, no ale jak tak ludzie lubią, bezmyślnie się zabijać na wzajem, może teraz się tak błąkają.








http://www.pstraze.pl/
http://www.etraper.fora.pl/pieszo,15/opuszczone-miasto-pstraze-strachow,17.html
http://piotrsadowski.linuxpl.info/2012/10/13/opuszczone-miasto-zeliszow/
http://www.opuszczone.net/pstraze#Fotogaleria

Reszta zdjęć w komentarzach.


lemon43

2012-11-05, 23:15
pół roku i zrobią z tego miejsce do wszelkich wycieczek, za odpłatnym wejściem

ptakuu

2012-11-05, 23:19
Jaki kraj taki czarnobyl.

speedi93

2012-11-05, 23:35
mam pytanie do osób które tam były. jak jest ze zwiedzaniem? ktoś tego pilnuje czy coś w tym stylu?bo chętnie bym się tam wybrał bo mam niedaleko.... :-)

bravoteampolska

2012-11-05, 23:49
W te wakacje dokładnie od 24 lipca pracowałem w tej miejscowości Pstrąże , a dokładnie w firmie remontowo budowlanej .
Przerabialiśmy ogromny 5 piętrowy budynek który był elewatorem zbożowym na magazyn broni w razie wojny .99 % tych budynków , które widzicie na tych wrzuconych zdjęciach to już przeszłość .
Wszystkie zostały zrównane z ziemią , a pozostały jedynie hałdy gruzu no i gdzie nie gdzie stoi jeszcze jakiś jeden nie do końca zburzony mur .

haisix

2012-11-06, 02:24
Swietna wrzuta takich nigdy za wiele.

Neuromancer_PL

2012-11-06, 02:28
435 DDC - japindole , ale miał kosmos.

ja...........69

2012-11-06, 11:23
Jest pełno tabliczek ostrzegających o tym, iż jest to teren wojskowy, ale nikt tego nie pilnuje i można spokojnie tam wjechać i zwiedzać ;) Chyba, że wojaki ze Świętoszowa mają tam ćwiczenia to nie pozwiedzacie ;p Bardzo fajne miejsce, tylko szkoda, że bardziej ciekawsze budynki są pochowane gdzieś po lasach i trzeba się sporo nachodzić by je znaleźć, ale wysiłek się opłaca ;)

Szajmon

2012-11-06, 12:48
@jacosław69 Przeczytaj 3 komentarze wyżej. Tam już naprawdę praktycznie nic nie ma.

pyvel

2012-11-06, 15:51
Byłem w maju i wszystko było OK.... Nie ma możliwości aby to zrujnować w dwa miesiące. Teren jest pilnowany przez Impel. Najpierw po przyjeździe trafiłem na dwóch panów jeep'em z którymi dało się dogadać, a następnie na panie z którymi nie było już tak wesoło. Groziły zgłoszeniem do ŻW co rzekomo może kosztować 500 zł od łebka.

FRIKO84

2012-11-06, 16:03
Fajne miejscówki, kilka dni temu była podobna opisana, szkoda ze setki km drogi mam do tego, zna moze ktos cos na slasku podobnego ?

karpato

2012-11-06, 16:21
Kurde. Mam 100 km więc dojazd to nie problem ale niektórzy piszą że już nic tam nie ma a inni że jest tam normalnie. To jak tam w końcu jest?

pimposzek

2012-11-06, 19:36
byłem tam jakieś 2 czy trzy tygodnie temu, dojazd jest łatwy a żeby zwiedzić dokładnie całość potrzeba przynajmniej kilku dni - my mieliśmy tylko jeden dzień. Bloki są po jednej stronie drogi a stare koszary i budynki użyteczności są po drugiej stronie w lesie. teoretycznie można się natknąć na patrol z Komendy poligonu w miejscowości Dobre nad Kwisą( do nich należy teren) a w praktyce żywej duszy nie ma, chociaż widać, ze poligon jest używany.
pod linkiem stef12 fotki z mojego wypadu. Na wiosnę planujemy dłuższy pobyt w Pstrążu


Kratek

2012-11-06, 20:15
Mieszkam w Bolesławcu, także daleko nie mam. Byłem i muszę napisać że bardzo fajne miejsce :) )