18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Węże w Polsce

wolek14 • 2013-04-08, 17:29
Mam już jeden temat z wężami (na hardzie), a na głównej ostatnio popularne są fotki najgroźniejszych węży świata. Idąc na przeciw oczekiwaniom wrzucam cos o naszych rodzimych zwierzakach, coby nie musieć sp***alać kilometr przez las po spotkaniu, jak to ktoś się chwalił...
Zaskroniec zwyczajny,Natrix natrix. Najczęściej występujący wąż w kraju. Zazwyczaj koloru szarego z czarnymi kropkami. Inna charakterystyczna cecha, to żółte plamy po bokach głowy. Osiągają do 1m długości. Są zupełnie niegroźne dla ludzi, chociaż łapiąc go do rąk miej świadomość tego, że będą j***ć niemiłosiernie. Oczywiście zaatakowany będzie się bronił na tyle, na ile będzie umiał, będzie próbował kąsać, jednak poza uszczypnięciem nic się nie stanie. Co jeszcze... zazwyczaj ucieka przed człowiekiem, można go spotkać praktycznie wszędzie. Jeśli widzisz węża w wodzie, to na 99% zaskroniec. Często chłodzą się w rzekach/potokach. A wpie**ala myszy, żaby, itp. Co najciekawsze - na żywca :evil: Połknięcie dorosłej żaby zajmuje mu nawet godzinę. Parę fot:








Żmija Zygzakowata, Vipera berus, jedyny jadowity wąż u nas wystepujący. Cechą po której najłatwiej jest odróżnić go od reszty, to właśnie zygzakowaty wzór na grzbiecie. Występuje w dwóch odmianach ubarwienia, jasnobrązowa z rudym wzorkiem (tzw. miedzianka):

oraz szara z czarnym wzorkiem:
Inną cechą charakterystyczną jest szpiczasta głowa (zaskroniec ma owalną), na której jest coś w rodzaju "X", i pionowa źrenica. Ogólnie żmija jest mniejsza od zaskrońca, jednak masywniejsza. Co ważne, istnieje jeszcze odmiana całkiem czarna, jednak osobiście nie spotkałem. Wtedy zostaje tylko zerknąć na głowę, i szukać zółtych plam, by wiedzieć co to za sk***iel.
Żmija jest jadowita, ale do zabicia człowieka potrzeba 20 ukąszeń. Smiertelnych przypadków brak, jednak groźnym powikłaniem po ukąszeniu jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, czyli reakcja alergiczna na jad. Po kazdym ukąszeniu mimo wszystko lepiej jechać do lekarza. Na hardzie jest fota po ukąszeniu...

A z mniej popularnych węży - Wąż Eskulapa, Zamenis longissimus. Najdłuższy wąż żyjący w Polsce. Ma nawet 2m długości. Również niegrożny dla człowieka. Kolor brązowy przechodzący w zielony, wyraźnie jaśniejszy brzuch. W sumie nic ciekawego o nim napisać nie można, raczej go nie spotkacie, chyba że łazicie w Bieszczady. Jest dusicielem, w przypadku złapania do ręki czasami próbuje się owijać.




Jest jeszcze Gniewosz plamisty,Coronella austriaca, bardzo często mylony z żmiją. Jest podobnych gabarytów, jednak ma mniej intensywne ubarwienie. Zamiast zygzakowatego wzorku posiada szereg plam na grzbiecie, oraz charakterystyczny znak na głowie. Również zupełnie niegroźny. Raczej nie spotkacie go w wilgotnych miejscach. Więcej nie wiem, gdyż nie spotkałem jeszcze mendy... ale do czasu...








A na koniec mały bonus, czyli "wąż", który nie pasuje do żadnego opisu, a mozna sie na niego natknąć bardzo często:






Jesli zobaczysz kiedyś cos takiego pod kamieniem, albo na trawie, to zanim to zapie**olisz łopatą miej świadomość, że to padalec zwyczajny, czyli beznoga jaszczurka. Kompletnie nie groźna. Tak przy okazji, bo zawsze jak ktoś ze znajomych z "wielkiego miasta" go zobaczy, to nie ma pojęcia co to jest :)

No i ogólnie jak zobaczysz węża, nawet blisko siebie, to nie uciekaj, tylko się mu przyjrzyj. To nie kobra, że napluje Ci w twarz, ani nie mamba, że ruszy na ciebie z zawrotną prędkością. Zazwyczaj wąż będzie uciekał przed tobą, a praktycznie nigdy nie stoisz w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

[/i]

BongMan

2013-04-08, 17:44
Najlepsza reakcja większości ludzi na widok padalca:
- Aaaa!!! Żmija!!!

Węże są spoko :)

capekpl1

2013-04-08, 17:57
To i ja trochę napisze o żmijach. W moich okolicach żmije można spotkać nawet przy drzwiach frontowych.
Wszystkie węże w Polsce są chronione i nie powinienem tego napisać ale wk***iają mnie ekolodzy.
Zabiłem już masakrycznie dużo żmij. Ile nie powiem nie liczę ale myślę że 3 cyfrowa liczba na 100%.
Dlaczego to robię? Na moim osiedlu jest około 20 małych dzieci (nie jestem pedofilem) I takie dziecko nie ma pojęcia co bierze do ręki i gdyby ukąsił?
Najlepsze jest do że co roku zj***ni chorzy psychicznie zieloni wypuszczają na wolność 1000 żmij 1,5km ode mnie w lesie!!!!!!!!
Gdzie je spotykam? Absolutnie wszędzie, rekord 6 żmij w jeden dzień.

miczel1

2013-04-08, 17:58
@up
Najlepsza reakcja na Bongmena
-aaaa!!!!! suchar k***a!!!!!





żarcik żarcik :)

ul...........rt

2013-04-08, 18:14
@up
Ja pie**ole ale Ty jesteś poj***ny....

kokinosz

2013-04-08, 18:24
Sadistic - uczy, bawi, wychowuje.

!Timon

2013-04-08, 18:24
@capekpl1

Nie dziwię się Twojemu wk***ieniu. Niech sobie ekopedały w mieszkaniu wypuszczą a nie w pobliżu ludzkich domów.

evilmatt

2013-04-08, 18:33
Gady są wspaniałe, a żmije nie takie znowu straszne jak się może wydawać. Spotykam się z nimi od dziecka (obecnie zdecydowanie rzadziej) i nigdy nie było żadnych problemów jeśli się zachowało zdrowy rozsądek.
capekpl1, wytłucz jeszcze kierujących samochodami, meneli, okoliczne psy, pszczoły, osy, czy szerszenie, bo jakiemuś dziecku może się krzywda stać. Lepiej bachora lub jego nieodpowiedzialnych rodziców nauczyć, że lepiej uważać, nie dotykać niż z zawziętością paranoika zwalczać. Zwalczanie efektu nie przyniesie żadnego poza zalęgnięciem się takich myszy chociażby. ;)

itachi666

2013-04-08, 18:35
najgorsze jest to, że mam ofidofobie, i czytanie tego artykułu było dla mnie naprawde k***a cięzkie.
Raz kopiąc coś w ogródku za domem, zobaczyłem węża sunącego na betonowej płycie, zrobiło mi sie biało przed oczami i zaczęłem sp***alać w strone domu. Ojciec spytał sie czemu dre morde jak poj***ny. Powiedziałem mu że wąż k***a bestia wielka jadowita. Ojciec poszedł tam i okazało się ze rzucając w jego kierunku szpadel, uj***lem mu zwyczajnie łeb.

mik777pl

2013-04-08, 18:36
Piwko za uświadamianie ludzi żeby tego nie zabijali, tyle nam pozostało wtłaczać szpadlem do głowy ;]

Voodoo96

2013-04-08, 18:47
Kuzyn opowiadał jak jego babcia (starościnka 80 lat) zbierała jagody, ot dorabiała sobie do emerytury i nagle uj***ła ją żmija, a babcia jako że twarda kobita rzuciła kosz z jagodami i wyssała sobie z ręki jad.
Trochę interesuje się gadami i słyszałem że nie należy tego robić. A babuszka się nie przejmuje i chodzi na jagody i grzyby co rok.

lubiepoziomki

2013-04-08, 18:47
czyli wniosek jest prosty-jak ma zygzaki to mozna sp***alac ale nie trzeba

methos23

2013-04-08, 18:48
Gryzie czy nie i tak bym sp***alał...

RDX

2013-04-08, 18:53
Ooooo tak!
Uwielbiam sobie fapać oglądając węże, szkoda tylko że cycków nie mają, ale jak tylko pomyślę jaki to ma połyk occchhhhh...

GrochTNT

2013-04-08, 18:57
@capekpl1
tak świetnie, prawdziwy wymiar sprawiedliwości, zostaw węże, to nie ich wina, że tam je wypuszczono i robią to co zawsze robiły.
Skoro jest tak co roku, i zabiłeś już kilka set sztuk, to zapewne któregoś szczęśliwego dnia, jakiś dzieciak zostanie uj***ny tak czy siak.
Jeżeli naprawdę Ci to przeszkadza to zajmij się ekologami, którzy rozprowadzają Ci te żmije.
i nie płacz, bo to Ty wpie**alając się w ekosystem, w którym żyją węże, pośrednio narażasz życie swojej rodziny, i nie powinieneś mordować bo jest to najbardziej pogardliwy sposób rozwiązywania problemów i zdecydowanie dla najsłabszych.
Według twojej teorii, jeżeli głupszy zagraża mądrzejszemu to trzeba go zabić?
jak przylecą ufoludki i zobaczą w nas zagrożenie, nie miej pretensji, że nas wymordują.